Vi använder cookies för att göra din upplevelse bättre. För att följa det nya direktivet om e-integritet, behöver vi be om ditt medgivande att sätta cookies. Läs mer.
DROPS Alpaca Bouclé
DROPS Alpaca Bouclé
Från 3,80 € / st
I lager
DROPS Alpaca Bouclé
DROPS Alpaca Bouclé är ett härligt effekt-garn spunnet i alpaca. Garnets fibrer är obehandlade, vilket innebär att de enbart är tvättade, och inte utsatta för kemisk behandling innan färgning. Detta får fram fibrernas bästa egenskaper samtidigt som det ger en bättre form och textur.
“Bouclé” är det franska ordet för ögla och syftar på alla små öglor i ren alpaca som ger nystanet dess karaktäristiska utseende och som lyfter fram fibrernas mjukhet. Garnet är spunnet av 2 trådar där bindetråden är en blandning av ull och nylon som ger garnet extra styrka. Plagg som stickas i DROPS Alpaca Bouclé är lätta och luftiga.
Handtvätt, max 30°C / Torkas plant / Kan tovas
Made in Peru
Write Your Own Review